ماژول چیست؟

ماژول چیست؟

 

ماژول ها، قطعه کدهای برنامه نویسی شده ای هستند که از طریق آن ها امکانات مختلفی در اختیار کاربران سایت قرار خواهد گرفت. ماژول ها قابل نصب و استفاده مجدد می باشند که برای نمایش مطالب و محتوا سایت ها استفاده می شود. هر ماژول برای خود قابلیت های مجزایی دارد که می توان با نصب آن ماژول در پورتال، از آن در صفحات وب خود استفاده نمایید. در واقع می توان اجزای صفحات وب را این گونه توصیف نمود: محتوا و مطالب سایت هر کدام به وسیله ماژول خاصی چیدمان شده اند.

چرا از ماژول استفاده می کنیم؟

علت استفاده از ماژول از تعریف آن معلوم می شود. در سیستم های سخت افزاری به قسمت هایی نیاز داریم که کار خاصی را انجام دهند. ما به وسیله ی ورودی ها و خروجی هایی که این قسمت ها دارند و از طریق پروتکل ارتباطی خاصی با آن ها ارتباط برقرار می کنیم. این قسمت ها همان ماژول ها هستند. ما آنها را کنترل و تنظیم می کنیم؛ به آن ها ورودی هایی می دهیم و از آن ها خروجی هایی را نیز دریافت می نماییم.

حال اگر ماژولی در کار نباشد مجبور می شویم سیستم سخت افزاری را به نحوی بسازیم که قابلیت انجام آن کار خاص را داشته باشد. یعنی باید تمام قسمت های سخت افزاری مورد نیاز را درون یک قطعه تعبیه کنیم. در ضمن درگیر طراحی ها و اتصالات سخت افزاری داخلی قطعه، برنامه نویسی و نوشتن firmware مفصل و … آن نیز می شویم. پس از تمام شدن همه ی این کارها قطعه ی مورد نظر تولید می شود. و فقط برای یک هدف خاص و معین مناسب است و هیچ انعطافی ندارد و این اصلا مقرون به صرفه نیست.

به دلایلی که گفته شد از ماژول استفاده می کنیم و دیگر درگیر نحوه ی طراحی سخت افزار، برنامه نویسی و .. دستگاه کلی نمی شویم. بلکه تمامی مراحل طراحی، برنامه نویسی و تولید مربوط به هر قسمت توسط شرکتی به صورت جداگانه انجام می شود. به نوعی کارهای سخت افزاری به اجزاء کوچک تری تحت عنوان ماژول شکسته می شود. حال هر شخصی که قصد طراحی یک دستگاه الکترونیکی دارد، ماژول های مورد نظرش را خریداری کرده و با ایجاد ارتباط بین آن ها به هدفش می رسد.

ویژگی ماژول ها:

 1. هر ماژول نوع خاصی از محتوا را مدیریت می نماید و نوع خاصی از نیازها را بر طرف می نماید.
 2. هر ماژول موجودیت مستقلی در پورتال می باشد، به این معنی که هر ماژول به محض این که به صفحه ای افزوده می شود یک شناسه یکتا به آن اختصاص داده می شود.
 3. در هر صفحه می توان تعداد دلخواهی ماژول قرار داد و می توان آن ها را در صفحات مختلف جا به جا نمود و یا انتقال داد.
 4. سطح دسترسی کاربران را می توان به ماژول های سایت در صفحات پورتال تعیین کرد.
 5. هر ماژول تنظیمات عمومی دارد که این تنظیمات در تمام ماژول ها وجود دارند. همچنین هر ماژول تنظیمات خاص خودش را دارد که مربوط به نحوه کارکرد آن ماژول می باشد.

که به طور خاص می توان ماژول ها را به دو دسته بندی تقسیم کرد:

 1. ماژول نرم افزار

 • ماژول تحت وب
 • ماژول تحت ویندوز
 • ماژول تحت سیستم عامل اندروید
 • ماژول تحت سیستم عامل ای او اس
 • ماژول انلاین
 • ماژول افلاین
 1. ماژول سخت افزار

 • ماژول AVR
 • ماژول Micro
 • ماژول PLC
 • ماژول ARM
 • و ماژول دیگر میکروکنترل ها

برخی از این ماژولها نرم افزاری عبارتند از : ماژول اخبار ، ماژول دانلود فایل ، ماژول مناقصه مزایده ، مقالات و...

برخی از ماژول سخت افزاری همانند ماژول وایلس ، ماژول بلوتوث ، ماژول تشخیص چهره و ....

تاریخ انتشار : 1398/2/4

تعداد بازدید : 62 اشتراک گذاری در :