Session چیست؟

Session چیست؟

Session یکی از آن دسته مفاهیمی است که در علم IT بسته به موقعیت خود میتوان به چیزهای مختلفی اشاره داشته باشد: shell session، tcp session، login session، desktop session، browser session، server session و ... .همین موضوع است که باعث شده تا کنون نتوانیم دقیقا درک صحیحی از یک session داشته باشیم.

يك session در يك زمان معين بوجود مي آيد و در زمان معين ديگري نيز به پايان مي رسد. سشن برای ذخیره کردن اطلاعات به طور موقت می باشد و به این علت استفاده می شودکه کاربر مجبور به چندین بار وارد نمودن اطلاعات خود نباشد. بیشترین کاربرد session در ورود اطلاعات کاربر (کلمه کاربری و رمز عبور) می باشد.

هنگامي كه در يك وب سايت نياز به اين مي باشد كه يك سري اطلاعات بين كاربر و سرور مشترك باشد تا پس از هر بار ورود اطلاعات مذكور مجددا از كاربر خواسته نشود از مفهومي به نام session استفاده مي شود. متغیر جلسه (منظور از جلسه این است که پس از وارد کردن اطلاعات ورود به سایت، نرم‌افزار وبگاه یک جلسه ایجاد و در آن اطلاعات ورود را ذخیره نموده و تا زمان مشخص شده، این اطلاعات ذخیره می‌مانند.) اطلاعات مربوط به  یک کاربر را  نگه می دارد. اطلاعات جلسه تماما بر روي سرور ذخيره شده، در يك بازه زماني معين شروع شده و در زمان معين ديگري به پايان مي رسد.  به هر حال ، باید بدانید اطلاعات جلسه کاملا موقت بوده و بعد از خروج کاربر از وب سایت شما از بین می روند. در صورتیکه شما می خواهید از اطلاعات سشن برایتان در سرور باقی بماند باید آن اطلاعات را در بانک اطلاعاتی سرور ذخیره نمائید.

به عنوان مثال هنگامي كه يك كاربر در يك فروشگاه اينترنتي قصد خريد چند محصول در صفحات جداگانه را دارد در صورتي كه از session يا مفاهيم مشابه استفاده نشود، كاربر پس از انتخاب يك كالا با ورود به صفحه جديد براي درخواست كالايي ديگر، كالاي قبلي خودش را از دست خواهد داد. چرا كه اطلاعات صفحه قبل در جايي ذخيره نشده است؛ اما در صورت استفاده از سشن مي توان با استفاده از سبد خريد كالاهاي مورد نظر كاربر را حتي در صورت تغيير صفحه وب در يك مكان مشخص ذخيره كرد.

تفاوت اصلي سشن با cookie در اين است كه session اطلاعات را بر روي سرور ذخيره مي كند، اما cookie اطلاعات را بر روي كلاينت (كامپيوتر كاربر) نگهداري مي كند.

تاریخ انتشار : 1398/1/22

تعداد بازدید : 35 اشتراک گذاری در :