براي اولين بار در جهان عصاي هوشمند نابينايان توسط مخترع کازروني به ثبت رسيد

براي اولين بار در جهان عصاي هوشمند نابينايان توسط مخترع کازروني به ثبت رسيد

عصای هوشمندی که به افراد نابینا کمک می‌کند بوسیله صدا آن را بیایند

جوان مخترع بوشهری، که موفق شد، یک عصای «هوشمند» ویژه نابینان که به آنها در انجام کارهای روزانه کمک می‌کند که بدون نیاز به همراه، کارهای روزمره خود را انجام دهند، اختراع کند.

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری استان بوشهر؛ محمد دهقانی، جوان مخترع بوشهری، که موفق شد، یک عصای «هوشمند» ویژه  نابینان که به آنها در انجام کارهای روزانه کمک می‌کند که بدون نیاز به همراه کارهای روزمره خود را انجام دهند، اختراع کند.

وی با توجه به فعالیت های پژوهشی و تحقیقاتی خود به صورت تخصصی، پس از دو سال تلاش و کوشش مجدانه و برنامه‌ریزی شده توانست در سال 1393 محصولی را به مرحله طراحی و ساخت برساند که با غلبه بر کشور‌های ابر قدرت دنیا و با تاییدیه سازمان‌های مختلف علمی، عنوان جدید‌ترین و پیشرفته‌ترین عصای هوشمند نابینایان را در جهان به کشور عزیزش جمهوری اسلامی ایران اختصاص دهد و نام خود را در سازمان ثبت اختراعات به عنوان مخترع به ثبت برساند.

این عصا چه قابلیت‌هایی دارد؟

یکی از قابلیت‌هایی که این عصا دارد این است که می‌تواند اشیاء و موانع را تا فاصله 100 سانتی متری از هر جهت تشخیص دهد و جهت قرار گرفتن اشیا و همچنین فاصله شی تا عصا را بیان کند و کار بر می‌تواند صداهای دلخواه خود را ضبط کرده و بر حافظه عصا ذخیره کند تا در صورت مواجه شدن با اشیاء، صدای مورد نظر پخش شود. کاربر این عصا همچنین می‌تواند در مکان‌های شلوغ، فاصله تشخیص پایین تری را برای عصا مشخص کند که طبق تحقیقات صورت گرفته، بهترین حالت باید تشخیص اشیاء تا فاصله 50 سانتی متری باشد. این عصا همچنین قابلیت های جانبی مثل شنیدن صوت از طریق هندزفری یا بلندگوی تعبیه شده نیز وجود دارد.

تعبیه ماساژور با استفاده از یک دینام لرزشی از دیگر قابلیت‌های این عصا است که از خستگی دست ناشی از گرفتن عصا جلوگیری می‌کند و با توجه به قوانین پزشکی که در آن رعایت شده نابینا می‌تواند سایر نقاط بدن خود را ماساژ دهد که در این صورت ماهیچه‌های بدن، به انبساط و انقباض در آمده لذا گردش خون در بدن افزایش می‌یابد و در نتیجه تا حدودی از بروز آلزایمر برای سالخوردگان جلوگیری می‌کند.

روی عصای مورد نظر محلی برای کارت پرداخت شهروندی نیز تعبیه شده است که نابینا پس از استفاده از سرویس های شهری (اتوبوس و ...)  می‌تواند با نزدیک کردن عصا به دستگاه به راحتی هزینه مسیر را حساب کند.

تغذیه این عصا چطور تامین می‌شود؟

تغذیه این عصا از یک باطری گرفته می‌شود که با برق خانگی قابل شارژ مجدد است که در این بخش، هنگام کاهش شارژ باطری و همچنین شارژ شدن کامل باطری از طریق صوت نابینا را مطلع می‌سازد، نابینا همچنین می‌تواند با استفاده از کلید تعبیه شده، از درصد میزان شارژ باطری نیز مطلع شود.

کلیه مدارها روی عصا تعبیه شده است و به وسیله کابل با هم در ارتباط هستند و برای ارتباط از امکاناتی مثل بلوتوث و ... استفاده نشده است تا مضرات دستگاه برای فرد نابینا وجود نداشته باشد و این خود باعث شده است تا نیروی الکتریکی کمتری از باطری مصرف شود. استفاده از شبرنگ بر روی عصا که  از ایجاد حوادث ناگهانی در شب جلوگیری می کند از ویژگی های این طرح است.

چه قابلیت ویژه‌ای این عصا داراست؟

این عصا طوری طراحی شده که پس از جدا شدن عصا از دست نابینا پس از گذشت 30 ثانیه عصا آژیر می‌کشد تا در صورت گم کردن عصا فرد نابینا از طریق صدا عصا را پیدا کند و اگر عصا پس از گذشت 60 ثانیه به دست نابینا نرسید، عصا فرض را بر ایجاد حادثه برای فرد نابینا می گذارد و موقعیت مکانی خود را از طریق گوگل سرویس به دو شماره که قبلا در آن ذخیره شده ارسال می کند .

به دلیل قرار گرفتن سیم کارت، همه وابستگان می‌توانند با شخص نابینا تماس بگیرند اما به دلیل این که نابینا نمی‌تواند تشخیص دهد که چه کسی با وی تماس گرفته لذا با ضبط صدا  و قرار دادن آن برای هر یک از مخاطبان ، نابینا می‌تواند در هنگام تماس‌های دریافتی، نام اشخاص را بشنود و همچنین با توجه به دکمه‌ایی که بر روی عصا تعبیه شده نابینا می تواند با شخصی که قبلا شماره وی را ذخیره کرده تماس بگیرد.

ویژگی برتر این عصا این است که اسکناس‌های  1000تا 10000 تومانی را با قرار دادن در محلی که روی عصا تعبیه شده شناسایی و برای نابینا اعلام می‌کند که از بروز کلاه‌برداری در حین خرید جلوگیری می کند. با وارد کردن نام شهر خود، عصا به صورت هوشمند اذان می‌گوید و نابینا را هنگام نماز مطلع می‌سازد.

در این عصا  با تکان دادن دست نزد سنسور، عصا پخش موسیقی را فعال می‌کند و با دو بار تکان دادن دست موسیقی بعدی پخش می‌شود و با سه بار تکان دادن موسیقی قبلی پخش می‌شود و در نهایت با چهار بار تکان دادن دست پخش موسیقی متوقف می‌شود.

تاریخ انتشار : 1397/12/27

تعداد بازدید : 65 اشتراک گذاری در :