خطای 404 چیست؟

خطای 404 چیست؟

خطای 404 یا خطای 404 Not Found یکی از کدهای وضعیت HTTP است که به معنای پیدا نشدن منبع یا صفحه موردنظر می باشد. خطای 404 در صورتی رخ می دهد که کاربر، صفحه درخواست شده از سایت شما را نتواند ببیند. یعنی آن صفحه در سایت شما موجود نباشد. به طور مثال؛ شما قصد مشاهده یک صفحه از وب سایت را دارید. آدرس یا URL آن صفحه را در مرورگر خود تایپ می کنید. مرورگر، درخواست شما را به وب سرور ارسال می کند. در صورتی که صفحه موردنظر در سرور سایت موجود نباشد، وب سرور به منظور آگاه کردن شما از نبود صفحه مورد نظر، خطای 404 را برای تان آشکار می کند.

انواع نمایش اخطار صفحه 404 که ممکن است با هر کدام از آن ها مواجه شوید:

404 Error

404 Not Found

Error 404

The Requested URL[URL] was not found on this server

HTTP 404

Error 404 Not Found

404 File or Directory Not Found

HTTP 404 Not Found

404 Page Not Found

اخطار صفحه 404، می تواند در هر مرورگر و هر سیستم عاملی نشان داده شود.

چرا باید صفحه 404 داشته باشیم؟

اگر صفحه ای در سایت ما برای نشان دادن به کاربر در صورت عدم وجود صفحه ای که کاربر به دنبال آن بوده است وجود نداشته باشد، تنها یک پیام خطا به کاربر نشان داده میشود. وجود صفحه 404 موجب میشود که کاربران در صورتی که نتوانند صفحه مد نظر خود را بیابند، بتوانند به صفحه اول سایت و یا صفحه جستجوی سایت منتقل شود. کاربران انتظار دارند در صورتی که آدرس صفحه ای را اشتباه تایپ کنند با صفحه ای مواجه شوند که آنها را به صفحات دیگر سایت منتقل کند. از طرف دیگر روباتها متوجه حذف شدن صفحه می شوند و آن را از لیست خود خارج می کنند، حذف شدن شدن صفحات، لینک های شکسته و لینکهای خارجی که رقبا عمدا به سایت ما می دهند بیشترین دلیل بوجود آمدن خطای 404 در صفحه هستند.

صفحه 404 باید چه ویژگی هایی داشته باشد؟

سایت های مختلف برای صفحه 404 خود استراتژی های مختلفی را در نظر میگیرند. برخی سایت ها سعی میکنند در صورت رخدادن ارور 404 صفحه ای را به کاربر نشان دهند که او را بخنداند ، مثلا سایتی با تصویری این جمله را به کاربران نشان میدهد: یا ما این صفحه را خراب کرده ایم و یا شما بلد نیستید تایپ کنید . ما در این قسمت از مقاله بجای بررسی استراتژی های اینگونه نگاهی به استراتژی های کاربردی می اندازیم.

هنگامی که کاربر آدرس صفحه ای را اشتباه وارد میکند دو استراتژی کاربردی اصلی وجود دارد :

نمایش صفحه 404 با امکان بازگشت به صفحه اول سایت و نمایش منوی سایت برای انتقال کاربر به صفحات دلخواه و کادر جستجو ، برای جستجوی کاربر برای صفحه دلخواه خود.

ریدایرکت کردن کاربر به صفحه اصلی سایت . در این روش در صورت بروز کد 404 کاربر به صفحه اصلی سایت بازخواهد گشت.

طراحی صفحه 404

در بخش صفحه 404 باید چه ویژگی هایی داشته باشد در همین مقاله گفتیم که روش های مختلفی برای طراحی صفحه 404 وجود دارد و دو تا از مهمترین این روش ها را تعریف کردیم . اگر فرض کنیم که میخواهیم به تجربه کاربری احترام بگذاریم و بخواهیم صفحه 404 خود را طراحی کنیم چه نکاتی را باید رعایت کنیم.

گرافیک صفحه 404 : گرافیک صفحه 404 در سایت های مختلف با طرح ها و استراتژهای مختلفی ایجاد میشود. از گرافیک هایی که شما را به خنده وا میدارد تا گرافیک هایی که شما را وادار به ماندن بیشتر در صفحه میکنند. کدامیک از این استراتژی ها بهتر هستند. اگر سلیقه شخص را ندیده بگیریم و تنها بخواهیم براساس اصول منطقی گرافیک صفحه 404 را ایجاد کنیم . این گرافیک باید گویا و ساده و در عین حال به انتقال کاربر به صفحات دلخواه کمک کند .

ابزار های صفحه 404: صفحه 404 باید دارای هدر و منو و پاصفحه سایت شما باشد ، در قسمت محتوا هم باید متنی که کاربر را از رخدادن خطای 404 و یا نوشته ای منبی بر عدم یافتن صفحه مد نظر و یا هر دو وجود داشته باشد . بهتر است که در صفحه 404 امکان جستجو قرار داشته باشد، تا کاربر بتواند نام صفحه خود را جستجو کند و مطالب مرتبط با آن را در سایت بیابد.

آیا صفحه 404 بر روی سئو موثر است؟

می‌توانید در بخش خطاهای کراول Google Search Console پیام‌های 404 را بررسی کرده و تا جای ممکن آنها را در پایین‌ترین میزان حفظ کنید. بسیاری از خطاهای 404 می‌تواند از جانب گوگل به عنوان نشانه عدم مراقبت از وب‌سایت شناسایی شود. این امر می‌تواند در رتبه کلی شما تاثیر بگذارد.

تاریخ انتشار : 1397/12/16

تعداد بازدید : 37 اشتراک گذاری در :