چت بات چیست و چگونه در کسب و کار استفاده می شود ؟

چت بات چیست و چگونه در کسب و کار استفاده می شود ؟

انقلاب هوش مصنوعی روز به روز در حال گسترش است . تا آن جا که امروزه تعداد کاربران پیام رسان هایی مانند skype , slack  و whatsapp به سرعت در حال افزایش است . به عنوان مثال تنها facebook Messenger  بیش از 1.2 میلیارد کاربر ماهانه دارد . در این روند رو به رشد ، توسعه ی چت بات ها و استفاده از آنها افزایش چشمگیری داشته است . هم چنین تقاضای استفاده از پیام رسان ها و چت بات ها دائما در حال افزایش است . چت بات هایی که با رفع نیاز کاربر و ارائه خدمات متنوع در زمینه های گوناگون ، جایگاه قابل اعتنایی برای خود تعریف کرده‌اند .

مزیت اصلی استفاده از چت بات ها صرفه جویی در زمان و هزینه ها و هم چنین تلاش در پشتیبانی خودکار از کاربران می باشد . بر اساس پیش بینی شرکت تحقیقاتی و مشاوره جهانی ، Gartner ، در سال 2020 بیش از 85% خدمات کاربری ، بدون حضور اپراتور انسانی کنترل و هدایت می شود. هم چنین خدمات ارائه شده توسط چت بات ها به مراتب فراتر از پاسخگویی به مشتریان است . از جمله قابلیت های دیگر چت بات ها می توان به جمع آوری اطلاعات کاربری ، سامان دهی جلسات و کاهش هزینه های سربار شرکت ها اشاره کرد . با این اوصاف ، بازار رو به رشد چت بات ها دور از تصور و بعید نیست . البته ایجاد تعامل قابل اعتماد با کاربران ، فرآیند ساده ای نیست .

چت بات چیست و برای چیست ؟

بنا بر تعریف فرهنگ نامه آکسفورد  ، چت بات :

برنامه ای طراحی شده برای شبیه سازی گفتگو با کاربر انسانی است ، به ویژه در فضای اینترنت

چت بات ها از طریق پیام های متنی با مشتریان ارتباط برقرار می کنند و خدمات متناسب با نیاز آن‌ها را ارائه می دهند . این ربات ها سیستمی خودکار برای ارتباط و مکالمه با کاربران هستند .

چت بات ها در حال حاضر توانایی های زیر را دارند:

 • گالری تصاویر
 • محتوای ویدئویی
 • نمایش به روزرسانی های پست های بلاگ و اخبار جدید
 • یکپارچه سازی با سرویس وب از طریق رابط های برنامه کاربردی
 • بدست آوردن مخاطب جدید

همچنین در آینده نزدیک انتظار می رود که قابلیت های دیگری نیز به چت بات ها توسط فیسبوک و سایر برنامه ها اضافه شود تا کاربرد چت بات در حوزه عملیات بانکی و تجارت الکترونیک بالاتر برود.

چرا کسب و کار ها به چت بات نیاز دارند ؟

رسیدگی همزمان به چندین درخواست و پاسخ‌گویی سریع و آنی  به درخواست های کاربران ، موجب افزایش اعتماد مشتریان می شود . هم چنین کاربران نیز به طرز چشمگیری مشتاق استفاده از چت بات ها هستند .

یکی از مطالعات ارائه شده در چهارمین کنفرانس بین الملی علوم اینترنت در نوامبر سال 2017 به بررسی دلایل اقبال کاربران به برقراری ارتباط با چت بات ها پرداختند . بر اساس تحقیقات مذکور ، عوامل اصلی که انگیزه کاربران را به استفاده از چت بات ها سوق می دهد ، عبارت است از :

 • بهره وری : رسیدگی و هدایت به سمت اطلاعات ، به طور موثر و سریع .
 • سرگرمی : چت بات ها کاربران را در هنگام فراغت با برقراری ارتباط و گپ زدن سرگرم می کنند .
 • عوامل اجتماعی و ارتباطی : چت بات ها باعث افزایش تجربه ی اجتماعی می شوند . به این معنا که با فراهم کردن فرصتی برای مکالمه ی بدون قضاوت باعث کاهش نگرانی و اضطراب کاربران و همچنین افزایش مهارت های رفتاری آن ها می شود و کمک به بهبود روابط اجتماعی می کند .
 • کنجکاوی : چت بات های نو ظهور ، جرقه ی کنجکاوی کاربران هستند . در این میدان ، کاربران به بررسی توانایی های خود می پردازند و در جستجوی فرصت های جدید هستند .

تجارت محاوره ای را پیاده سازی کنید.

۵۰٪ از مصرف کنندگان ادعا می کنند که خرید از طریق یک برنامه پیام رسان را ترجیح می دهند (اوراکل)، زیرا برای آنها راحت و آسان است. بنابراین، اگر یک وب سایت تجارت الکترونیک را ایجاد کرده اید و یا اجناسی را از طریق وب سایت خود به فروش می رسانید، راه اندازی یک چت بات برای کمک به مشتریان در ثبت سفارشات و تکمیل آنها را در نظر داشته باشید.

به عنوان مثال، مشتریان شما به جای اینکه با یک دوست مکالمه داشته باشند، می توانند از چت بات برای خرید یک محصول راهنمایی بگیرند. سپس، چت بات می تواند به آنها توصیه های شخصی ارسال کند و این امکان را فراهم کند که هنگام مشاهده محصول مورد علاقه خود، سفارش آن را از طریق برنامه پیام رسان ثبت کنند. به این ترتیب، مشتریان برای تکمیل تراکنش خود نیازی به کلیک کردن در خارج از پنجره چت بات نخواهند داشت.

چت بات های شرکت های تجارت الکترونیک برای مقاصد زیر طراحی شده اند:

 1. تکمیل خرید های فروشنده ها
 2. پیشنهاد محصولات به خریداران
 3. فراهم آوردن پشتیبانی مشتری

تاریخ انتشار : 1397/12/13

تعداد بازدید : 42 اشتراک گذاری در :