زبان ایموجی: ارتباطات در عصر دیجیتال

زبان ایموجی: ارتباطات در عصر دیجیتال

ـ  ورود ایموجی‌ها به نوشتار کاربران در دنیای آنلاین، تحولی بزرگ در دنیای دیجیتال و ارتباط بین کاربران ایجاد کرده است.

ـ  ایموجی‌ها در یک شکل کوچک، مفاهیم را بهتر از کلمات ارائه می دهند.

ـ در حال حاضر 4/4 میلیارد نفر از مردم جهان به اینترنت دسترسی دارند و بیش از 92 درصد از این افراد به‌صورت منظم از ایموجی در مکالمات خود استفاده می‌کنند. ایموجی، روزانه در بیش از ۶ میلیارد پیام متنی مورد استفاده قرار می‌گیرد.

- بیشتر از دو هزار و هفتصد ایموجی تاکنون به ثبت رسیده‌اند و سال گذشته ایموجی خنده و گریه رتبه نخست استفاده را کسب کردند.

استفاده از زبان مبتنی بر تصویر پدیده تازه‌ای نیست و استفاده از ایموجی‌ها هم به نوعی همان زبان تصویر و بازگشت به عقب است؛ زمانی که حدود 3000 سال پیش از میلاد خط هیروگلیف در مصر باستان اختراع شد. در سال‌های اخیر که ارتباطات مدرن بین انسان‌ها رواج یافته است ایموجی‌ها و سایر اشکال غیرمتنی ارتباطات به ما در آسان سازی ارتباط با دیگران کمک می‌کنند.

ایموجی ها نخستین بار توسط ژاپنی ها  در اوایل دهه 1990 میلادی ساخته شدند؛  ایموجی پدیده­ای پرطرفدار در شبکه­ های اجتماعی است؛ کلمه ایموجی:  از ترکیب سه واژه ژاپنی ساخته شده است؛ ای به معنی تصویر ، مو به معنای نوشتن، و جی به معنی شخصیت. ایموجی ها برای مقاصد خاص مثل آسان کردن  ارتباط در سیستم نوشتاری تلفن همراه خلق شده­ اند. ایموجی ها برای بیش از یک دهه منحصرا متعلق به ژاپن بود تا اینکه در سال 2010 ، صنعت استاندارد سازی کدها  وارد عمل شد و حاصل این فعالیت، ظهور  722 ایموجی در همان سال در دو سیستم عامل آی او اس و اندروید بود و در پی آن استفاده گسترده از ایموجی از سال 2012 آغاز شد.  امروزه  2789 ایموجی در لیست رسمی  UNICODE (صنعت استاندارد سازی کدها)  وجود دارد؛ سال گذشته ایموجی خنده و گریه رتبه نخست استفاده را کسب کردند.

چرا استفاده از ایموجی ها گسترش یافته است؟

سهولت انتقال پیام و راحتی استفاده و نشان دادن احساسات از راه دور و به صورت غیرمستقیم می‌تواند از دلایل این اقبال باشد. ویو ایوانس معتقد است: ایموجی‌ باعث شده‌ است توانایی ما در عصر دیجیتال برای برقراری ارتباط، بیش از پیش تقویت شود. گفتن اینکه استفاده از ایموجی یک گام رو‌ به عقب است، مثل این است که بگویید نباید در زمان صحبت رو در رو با دیگران، برای ادای بهتر کلمات از حالات چهره‌ یا از دست‌ها استفاده کرد.

اشتباه استفاده از ایموجی‌ها چه تبعاتی دارد؟

ممکن است حرف یا حالتی را به اشتباه منتقل کند و از هدفش که انتقال واضح‌تر اطلاعات است دور شود. همچنین ممکن است در جای اشتباهی استفاده شود و موجبات بدفهمی را فراهم کند

اشتباهات رایج درباره ایموجی ها

چه نسلی بیشتر از ایموجی ها استفاده می کنند؟ آیا ایموجی می تواند آسیب زا باشد؟

نسل امروز (نسلی که در اصطلاح دیجی‌نیتیو هستند.)  بهتر با ایموجی‌ها ارتباط برقرار کنند و برای نمایش حالات و احساساتشان از آنها بیشتر استفاده کنند. تصور نمی‌کنم استفاده از ایموجی بتواند آسیب فرهنگی جدی ایجاد کند. ایموجی‌ها برای برقراری ارتباط ساده‌تر استفاده می‌شوند و از بستر فرهنگی ژاپنی استخراج شده‌اند اما محتوای غیراخلاقی یا ضدفرهنگی ندارند و آسیب‌زا نیستند.

استفاده از ایموجی ­ها به چه میزان آموزش نیاز دارد؟

ایموجی‌ها مدل ساده‌ای از اتفاقات را نشان می‌دهند که سواد رسانه‌ای خاصی را نیاز ندارد و استفاده مداوم از آنها خودبخود کاربر را آموزش می‌دهد. البته گاهی بعضی از ایموجی‌ها که گویا نیستند ممکن است در فرهنگی به معنای دیگری استفاده شوند. فکر نمی‌کنم آموزش نیاز باشد هر چند می‌توان معنی ایموجی‌ها را از سایت آن پیدا کرد و سعی کرد از استفاده‌ی اشتباه آن‌ها جلوگیری نمود.

با پیشرفته شدن دنیای تکنولوژی و از طرفی دیگر شلوغ شدن زندگی روزمره و ماشینی شدن آن، استفاده از استیکر و ایموجی برای بیان احساسات و ارتباط با دیگران بسیار افزایش پیدا کرده است. کاربران از راه ارسال ایموجی و استیکرها سعی می‌کنند تا ارتباط روزمره خود با دیگران را ادامه دهند و تماس‌های تلفنی به مرور جای خود را به این موارد داده است.

شخصیت‌هایی که در استیکرها به محبوبیت می‌رسند، پای خود را از نرم‌افزارها به دنیای انسان‌ها نیز کشانده‌اند و اثرات آنها را اغلب بر روی لباس افراد می‌بینیم. برخی از کاربران نیز با وجود اینکه با چهره‌های معروف دنیای کارتون و انیمیشن ناآشنا هستند، اما شخصیت‌های ایموجی و استیکرها را به خوبی می‌شناسند. برخی ایموجی‌ها نیز میان گروهی از کاربران دارای معنی خاصی است.

آنچه مسلم است این روزها زمان از هرچیز دیگری با‌ارزش‌تر است و کاربران تمایل دارند تا پاسخ‌های سریع دریافت یا ارسال کنند و به کارهای دیگر برسند. ایموجی‌ها در این زمینه به کمک انسان‌ها آمده‌اند.  تحقیقاتی که به تازگی صورت گرفته نشان‌دهنده این است که ۸۵ درصد نوتیفیکیشن‌هایی که با ایموجی همراه هستند، معمولا توسط کاربران باز می‌شوند و تمایل کاربران به پاسخ به ایموجی‌ها بیشتر از متن است. همچنین اپلیکیشن‌هایی که دارای ایموجی هستند، اغلب بیشتر دانلود می‌شوند.

تاریخ انتشار : 1397/12/8

تعداد بازدید : 253 اشتراک گذاری در :