طراحی اپلیکیشن موبایل _android_اپلیکیشن اندروید چیست؟

طراحی اپلیکیشن موبایل _android_اپلیکیشن اندروید چیست؟


همه ی ما برنامه هایی در موبایل خود داریم و به صورت روزانه بسیاری ازکارهای خود را با استفاده از امکانات این نرم افزارها انجام میدهیم. به این نرم افزارهای مورد استفاده در موبایل اپلیکیشن گفته می شود.
امروزه گوشی های هوشمند و تبلت ها نقش بسزائی را در زندگی روزمره افراد ایفا می کنند و نیز در دنیای تجارت امروزی اهمیت بسیاری دارند.


یکی از اثرات توسعه تکنولوژی، آسان و سریع تر شدن ارتباط بین تجارت ها نسبت به گذشته است.


داشتن یک اپلیکیشن موبایل برای هر کسب و کاری یک امر ضروری و هدفی اصلی برای بیزینس آنلاین می باشد و طراحی اپلیکیشن موبایل در مقایسه با مرورگرهای موبایل بیشتر مورد توجه قرار می گیرد.


با داشتن اپلیکیشن این امکان به مشتریان داده می شود تا بتوانند شما را ببینند که بهترین قابلیت برای شرکت ها و صنوف ارسال اعلان یا  نوتیفیکیشن می باشد که می توانند با استفاده از این گزینه محصولات و خدمات جدیدشان را بطور مستقیم به اطلاع مشتریان برسانند و بطور مداوم با آنها در ارتباط باشند.


تعریف کلمه اپلیکیشن 


واژه ی اپلیکیشن (Application) در زبان فارسی، به  صورت “ابزار کاربردی” ترجمه میشود. اپلیکیشن یا به صورت خلاصه APP بیشتر از لغت نرم افزار در بین عموم جا افتاده است که دقیقا هم معنی «نرم افزار کاربردی» است. اما در واقعیت به هر نرم افزاری که بتوان آن را روی گوشی موبایل، کامپیوتر، لپ تاپ، تبلت یا هر وسیله ای که بر روی گوشی خود نصب کرده باشید، اپلیکیشن گفته میشود.
همه ی مواردی که بر روی گوشی اندرویدی خود نصب کرده اید و از امکانات آنها استفاده میکنید، نوعی از اپلیکیشن هستند. 
اگر بخواهیم واژه اپلیکیشن را به طور کلی برای شما معنی کنیم باید بگوییم تمام نرم افزارهایی که به صورت روزمره از آنها استفاده میکنیم به جزء نرم‌افزارهای سیستم مانند سیستم عامل و یا زبان‌های برنامه نویسی، را شامل می شود.


اپلیکیشن موبایل 


تبلت ها و گوشی های هوشمند (smart) هم مانند هر کامپیوتری دارای نرم افزارها و برنامه های کاربردی متنوع و مختلف هستند. در دنیای نرم افزارهای موبایل و گوشی همراه، لغت «اپلیکیشن» یا به اختصار App بیشتر از واژه نرم افزار در بین مردم مورد استفاده قرار می گیرد و این اصطلاح هم معنای نرم افزار کاربردی را می دهد که همان اپلیکیشن موبایل یا نرم افزار موبایل نامیده می شود.
اپلیکیشن‌ موبایل عبارت ‌است از نرم افزارهایی که ارتباط مستقیم با پردازنده‎های سیستم عامل موبایل دارند و مستقیماً درخواست‎های کاربران را اجرا می کنند. اپلیکیشن ها در موبایل به صورت مستقیم فرمانی را اجرا می کنند که کاملاً برای کاربران قابل لمس و رؤیت باشد.
یک اپلیکیشن گوشی همراه ممکن است بر پایه سیستم عامل اندروید باشد که  در این حالت به این نرم افزار اصطلاحاً اپلیکیشن اندروید گفته می شود. یا امکان دارد سیستم عاملی که این نرم افزار را مدیریت میکند برپایه IOS باشد که در این حالت به آن اپلیکیشن IOS یا اپلیکیشن اپل می گویند. برای دیگر سیستم عامل ها همانند ویندوز فون، بلک بری، جاوا، سیمبین و غیره نیز اپلیکیشن هایی بسته به نوع بستر سیستم عامل طراحی شده است. توسعه دهندگان اپلیکیشن موبایل، همانطور که سعی کرده اند براساس دستگاه های مختلف ورژن های متفاوتی از نرم افزار را ارائه دهند، برای سیستم عامل های مختلفی که ممکن است بر روی موبایل به کار رود نیز سعی میکنند به ساخت و طراحی نسخه های مختلفی از یک اپلیکیشن موبایل بپردازند.


دانلود اپلیکیشن موبایل


برای دانلود اپلیکیشن  در گوشی همراه  فروشگاه هایی وجود دارند که شما می توانید این نرم افزارهای کاربردی را از این فروشگاه ها دانلود کنید. برای دانلود اپلیکیشن اندروید شما می توانید از طریق فروشگاه اپلیکیشن اندروید گوگل یا اصطلاحا Play Store اقدام به دانلود این نرم افزارهای اندروید نمائید. این اپلیکیشن های اندروید ممکن است بسته به نظر سازندگان به طور رایگان و یا به صورت پولی عرضه شوند. یکی دیگر از مکان هایی که می توانید در آن اقدام به دانلود اپلیکیشن اندروید نمائید "اپلیکیشن اندروید بازار" است. بازار اپلیکیشن اندروید ایرانی بوده و از زبان فارسی حمایت می کند و از آنجا که در Play Store ممکن است همه ابزارهای ایرانی و فارسی در دسترس نباشند شما میتوانید از طریق این نرم افزار به دانلود اپلیکیشن های اندروید مختلف و متفاوت در هر زمینه ای که نیاز دارید اقدام کنید. برای مثال در بازار، امکان دانلود اپلیکیشن اندروید از جمله اپلیکیشن اندروید بانک ها، اپلیکیشن اندروید اوقات شرعی، اپلیکیشن اندروید بورس، اپلیکیشن اندروید پزشکی، اپلیکیشن اندروید تقویم شمسی، اپلیکیشن اندروید تلگرام و وایبر و واتساپ، اپلیکیشن اندروید اینستاگرام و غیره وجود دارد.

دسته بندی اپلیکیشن های موبایل


یکی از کاربردهای مشخص سازی انواع و دسته بندی های اپلیکیشن موبایل، رسیدن به فهم مشترک برای دست یابی به اپلیکیشن مورد نظر از جانب توسعه دهندگان  و کاربران می باشد. مشخص شدن نوع اپلیکیشن موبایل به کاربران کمک می کند تا بتوانند به اپلیکیشن موبایل مورد نظر خود، بهتر و سریعتر دسترسی داشته باشند و قبل از دانلود و استفاده از آن بدانند که کارکرد این اپلیکیشن موبایل در چه حوزه ای می باشد. از طرفی برای مسائل فنی و تجاری از سمت توسعه دهندگان، در بحث قیمت گذاری ها و رسیدن به نقطه مشترک برای توسعه، کاربردهای بسیاری دارد. قصد داریم تا به این تنوع  دید کاربران و از دید توسعه دهندگان بپردازیم که  به دو دسته بندی تقسیم می شود.


1-    انواع اپلیکیشن از نظر فنی
2-    انواع اپلیکیشن از نظر کاربرد


از دید کاربران دو مرجع اساسی برای این دسته بندی وجود دارد. سایتهای App Store   و Play Store برای دو سیستم عامل اندروید و IOS مهمترین و بزرگترین مرجع دسترسی به اپلیکیشن های موبایل هستند. نکته ای که وجود دارد این است که برخی از این دسته بندی ها با یکدیگر همپوشانی دارند و به صورت قطعی عمل نمی کنند.


انواع اپلیکیشن موبایل از  نظر فنی:


•    برنامه بومی (Native) 
•    برنامه ترکیبی  (Hybrid)
•    برنامه وب (Web View)

1-    اپلیکیشن های بومی  یا (native app)


برنامه بومی برای استفاده در یک پلت فرم یا دستگاه خاص طراحی شده است. این دسته از اپلیکیشن ها به صوت حرفه ای برنامه نویسی می شوند و اکثر نرم افزارهای موبایل موفق و معروف از این نوع برنامه نویسی بهره برده اند مانند اپلیکیشن هایی از قبیل: اسنپ، تپسی، دیجی کالا و ... .

2-    اپلیکیشن های ترکیبی یا هیبرید(hybrid app)

برنامه های ترکیبی مانند برنامه های بومی، روی دستگاه اجرا می شوند و با تکنولوژی های وب نوشته شده اند HTML5) ،  CSSو جاوا اسکریپت). برنامه های ترکیبی در یک ظرف بومی اجرا می شوند و موتور مرورگر دستگاه (و نه مرورگر) را برای استفاده از  HTML و پردازش جاوااسکریپت به صورت بومی استفاده می کنند. لایه انتزاعی وب به بخش محلی اجازه دسترسی به قابلیت های دستگاه، مانند شتاب سنج، دوربین و ذخیره سازی بومی  را می دهد که در برنامه های وب موبایل قابل استفاده نیست.

3-    اپلیکیشن های وب نشان  یا اپلیکیشن وب ویو(webview app)

Web App ذخیره شده در یک سرور از راه دور و از طریق مرورگر از طریق اینترنت تحویل داده می شود. برنامه های وب برنامه های واقعی نیستند. آنها توسط مرورگر اجرا می شوند و معمولا در HTML5  نوشته می شوند.
یک برنامه وب موبایل، نرم افزاری است که از فناوری هایی مانند جاوا اسکریپت یا HTML5 برای ارائه تعامل، هدایت و یا قابلیت سفارشی سازی استفاده می کند. این برنامه ها در یک مرورگر وب درون تلفن همراه اجرا می شود. این به این معنی است که آنها از طریق اینترنت قابل استفاده هستند و برنامه های جداگانه ای نیستند که بر روی دستگاه تلفن همراه کاربر ذخیره شوند. برنامه های وب موبایل را می توان با استفاده از هر نوع مرورگر وب هوشمند تلفن همراه - مثلا مرورگرهای کامل از قبیل تلفن های آیفون و تلفن های Android یا مرورگرهای میان رده مانند بسیاری از گوشی های BlackBerry اجرا نمود.


یکی از مزیت های این نوع اپلیکیشن ها این است که به دلیل اجرایی بودن در انواع سیستم عامل ها هزینه اجرا کمتر از حالت برنامه نویسی بومی است. 

مزیت طراحی اپلیکیشن


نرم افزارهای تعاملی تلفن همراه  ویژگی ها و قابلیت هایی دارند که استفاده از آن ها سرعت و جذابیت و به دنبال آن رضایت را برای مشتریان سازمان به وجود می آورد:


•    تعاملی ساده تر با ابزاری جذاب
•    در دسترس بودن
•    تغییر شیوه زندگی
•    بهبود الگوهای ارتباطی و تعامل پویا
•    ارتباط و کارایی بالاتر


تیم تجاری آی ام تی، کسب و کار شما را بررسی می کند و از ایده  تا خلق محصول با شما همراه خواهد بود. شرکت آی ام تی یک تجربه کاربری کاملا مناسب با نیاز شما ارائه خواهد داد که مناسب با حوزه کاری شما و مشتریان تان باشد. خدمات شرکت آی ام تی شامل مشاوره استراتژی های موبایل برای تبدیل ایده به MVP، طراحی UI/UX برای ایجاد یک تجربه کاربری منحصر به فرد، مهندسی نرم افزار برای ارائه محصولی با معماری صحیح و عملکرد بهینه است.

چرا داشتن اپلیکیشن ضروری است؟


1-    سبقت از رقبا


مهمترین مزیت داشتن اپلیکیشن برای یک شرکت یا صنف، سبقت از رقیبان خود در کسب و کار و نوعی برندسازی اینترنتی در بین شرکت ها یا صنوف در فضای آنلاین وسیله مناسبی می باشد و باعث می شود تا نام شما از یاد کاربران نرود.


2-    ارتباط مداوم با مشتری


اپلیکیشن کسب و کار شما همیشه نام شما را به مشتری یادآوری می کند.
از دیگر مزیت اپلیکیشن های تجاری می توان به امکان برقراری ارتباط دو طرفه کاربر و اپلیکیشن اشاره کرد و همچنین ردگیری نتایج رفتار کاربر با اپلیکیشن.


3-    کاهش شدید هزینه تبلیغات


هزینه تبلیغات و چاپ کاتالوگ حذف شده و کاتالوگ دیجیتال شما بر روی موبایل مشتری قرار می گیرد.


4-    ارتقاء تصویر برند شما


یک اپلیکیشن اختصاصی برای کسب و کار شما نشانگر به روز بودن و جذب مشتری های امروزی است.

5-    بروز رسانی


 مشتریان هر لحظه لیست بروزرسانی شده محصولات و خدمات شما را می بینند و از جدیدترین اخبار شما مطلع می شوند.

6-     افزایش فروش


اپلیکیشن، مشتریان شما را  به مبلغین کسب و کارتان تبدیل می کند.
با توجه به این که روز به روز بر تعداد استفاده کنندگان موبایل افزوده می شود و بیشتر آنها از طریق گوشی های هوشمند و سایر ابزارها به اینترنت دسترسی دارند، به کلیه کسب و کارها توصیه می شود تا یک اپلیکیشن موبایل برای تبلیغات و معرفی محصولات و خدمات خود بسازند.

 

تعرفه طراحی اپلیکیشن موبایل


هزینه طراحی اپلیکیشن به آنچه در اپلیکیشن در دسترس قرار می گیرد و امکانات آن اپلیکیشن بستگی دارد. طراحی اپلیکیشن شامل طیف گسترده ای از فعالیت ها مانند طراحی تعاملی ، طراحی رابط گرافیکی ، طراحی ایکون و لگوی اپلیکیشن، تولید محتوا، طراحی گرافیک می باشد که در تعیین تعرفه نهایی طراحی اپلیکیشن تاثیر گذارند. البته مواردی که نام برده شد تنها قسمتی از فعالیت هایی است که در هنگام ساخت اپلیکیشن انجام می شود.
تعرفه یا هزینه طراحی اپلیکیشن (Android ، IOS) در تصمیم گیری و انتخاب شرکت طراحی امری مهم است اما همان طور که می دانید کیفیت طراحی اپلیکیشن ملاک اصلی برای انتخاب شرکت است زیرا طراحی اپلیکیشن با کیفیت را فقط شرکتی می تواند انجام دهد که زبده  و حرفه ای باشد. بنابراین برای ساخت اپلیکیشن قبل از توجه به تعرفه و هزینه آن، شرکت معتبر با سابقه کاری و نمونه های کاری عالی را انتخاب کنید.
شاید بپرسید که آیا می توان هر دو اپلیکیشن (Android و IOS) را بصورت همزمان دریافت کرد؟ بله، چون آی ام تی جزء معدود شرکت هایی است که در این زمینه فعالیت میکند و طراحی اپلیکیشن هایی با آخرین تکنولوژی های روز دنیا را مورد استفاده قرار میدهد و از این رو این اطمینان را به شما خواهیم داد که بدون هیچ هزینه ی اضافه ای برای کد نویسی اپلیکیشن IOS ، آن را به شما تقدیم خواهیم کرد و این امر تنها با استفاده از جدیدترین تکنیک های برنامه نویسی روز دنیا میسر خواهد بود .
ما امیدواریم که بهترین قیمت طراحی اپلیکیشن را به مشتریان عزیز ارائه نماییم تا با خیال آسوده ، تنها به کسب و کار خود بیاندیشند و دغدغه موارد فنی را بطور کامل از خود دور نمایند .
 

تاریخ انتشار : 1398/5/15

تعداد بازدید : 146 اشتراک گذاری در :