طراحی آرم

طراحی آرم


نشان یا آرم طرحی گرافیکی از علامت های دیداری است به صورتی که با شیوه حروف یا قلم خاصی به وجود آمده یا با اشکال تصویری به صورت ویژه (و نه الزاماً خوانا) چیده شده‌است. شکل، رنگ، سبک حروف و ... باید کاملاً از علامت های مشابه دیگر متفاوت باشد.
نشان‌واره طرحی قابل لمس و متمایز برای نشان دادن یک مجموعه، کالا یا خدمات مشخص است که در کنار اشاره به برخی مفهوم ها، گاهی ویژگی‌ها و هویت یک شرکت یا کالا را نیز نمایان می کند.


منحصر به فرد بودن آرم


جدیداً اصطلاح آرم برای معرفی علائم، مثالها، لباس نیروهای نظامی، نشان‌ها و حتی پرچم‌ها مورد استفاده قرار گرفته است. یکی از مهم‌ترین ویژگی‌های طراحی آرم، منحصر به فرد بودن آن است.


آرم یا نشان واره اغلب در نگاه اول تاثیر بسیاری در درک و احساس مشتری از سازمان و شرکت همچنین تصمیم‌گیری او برای خریداری محصول و خدمات آن شرکت دارد. در دنیای امروز که با آرم های مختلف رنگ‌آمیزی شده حتی  کودکان نوپایی که قادر به بستن بند کفش خود نیستند تنها با دیدن نشان و آرم هر شرکت قادرند تشخیص دهند هر شرکتی چه محصولی  را تولید می‌کند.

طراحی آرم ، خط حمله برند


شما تنها چند ثانیه زمان دارید تا یک ذهنیت مثبت را به مخاطب و مشتریان برند و کسب و کار خود القا کنید و آن تفکر را در ذهن مشتری ثبت کنید. این وظیفه مهم را به نشان و آرم خود بسپارید. پس از آن با سایر شیوه های برند سازی زمان خواهید داشت تا نشان دهید چه هستید و چه می کنید!
در حقیقت آرم چیزیست که برند شما را از سایر رقبای شما شاخص می‌کند. بنابراین اینکه تصویر شما بینظیر باشد و متفاوت از بقیه تصاویر موجود، بسیار مهم بوده و نکته ایست که تمام شرکت ها و سازمان ‌ها درگیر آن هستند. در حقیقت آرم چیزیست که برند و کسب و کارشما را از رقبای شما بی همتا می‌کند. بنابراین اینکه تصویر شما بی‌ مثال باشد و متفاوت از بقیه تصاویر موجود، بسیار مهم بوده و نکته ایست که تمام شرکتها و سازمان‌ها درگیر آن هستند.


اهمیت آرم


نکته حائز اهمیت در انتخاب طرح این است که در عین سادگی جذاب هم باشد. شما می خواهید آرمی جذاب داشته باشید در عصر تکنولوژی و دیجیتال که آرم ها در شبکه‌های اجتماعی مختلف دیده میشوند، آرم شما باید بر روی کاغذ طراحی شود به گونه‌ای که بر روی هر پس زمینه‌ای جذاب و زیبا دیده شود. باید سایز و اندازه قابل انعطافی داشته باشد تا بر روی APPها و آیکن‌های مختلف قابل استفاده و قابل چاپ باشد. در دوره ای که نمی دانیم تکنولوژی به کدام سمت می رود و چه اتفاقات دیگری در دنیای وب رخ خواهد داد انتخاب آرمی که مربوط به محصول و خدمات شرکت  باشد و در عین حال در طی سال ها و حتی ماه‌ها از رده خارج نشود چالش بسیار بزرگی است. شما این انتظار را دارید که آرم و نشان مخصوص به خود را داشته باشید که برای سالهای طولانی قابل بازگو شدن باشد. بیشتر برندها و شرکت ها سبک و شیوه و روش های خاص خود را خلق می کنند تا شرکت‌شان بتواند خود را در جهان وب به نمایش بگذارد.


نایک، بنز، اپل با اینکه از نماد برای لوگوهای خود استفاده کرده‌اند اما بسیار موفق عمل کرده اند. گرچه مدت زمان بسیاری برد تا آنها این محبوبیت را کسب کنند. حتی اگر بهترین و زیباترین آرم ها برای شرکت شما طراحی شده باشد شرکت شما به سرعت نمی تواند مورد محبوبیت قرار گیرد و شناخته شود. اما چه چیزی باعث شد این نمادها اینقدر موفق باشند؟ اگر به چگونگی به وجود آمدن مفاهیم این برندها دقت کنیم جواب این سوال برای ما روشن خواهد شد. به طراح لوگوی نایک گفته شده بود تا چیزی طراحی کند که نشان دهنده تحرک باشد و بر روی کفش خوب به نظر بیاید. برای طراحی نشان و آرم شرکت اپل از کامپیوتر استفاده نشده و حتی برای شرکت بنز یک ماشین. آرم یک صنعت و یا شرکت بر روی یک صفحه بسیار وسوسه کننده است اما مهمتر از آن فکر خلاقانه پشت آن است.
صبور بودن و عجول نبودن در انتخاب طرح آرم بسیار حائز اهمیت است. اگر زمان آن رسیده است که آرم خود را معرفی کنید به دنبال عنصری باشید که بتواند حرکتی به سمت جلو ایجاد کند.

نرم افزار طراحی آرم


- ادوبی ایلوستریتور Illustrator- ساده ولی خلاقانه


شرکت ادوبی قطعا شرکت برتر در زمینه نرم افزارهای گرافیکی حال حاضر در دنیاست. یکی از بهترین نرم افزارهای تولید شده توسط این شرکت، ایلوستریتور نام دارد. به دلیل وکتور بنیان بودن، این نرم افزار در زمینه طراحی های گرافیکی فوق العاده عمل می کند و هم در زمینه لوگو، پوستر، کارت ویزیت و طراحی اسم این نرم افزار عالی عمل می کند.


بعضی از توانایی های این نرم افزار:


ابزار رسم بردار پیشرفته
ابزار تایپ لمسی
قابلیت ایجاد طرح‌های مجعد برای صفحات وب
قابلیت رنگ آمیزی و طرح ریزی به صورت Perspective
امکان وارد کردن چندین فایل در طرح ایلوستریتور
قابلیت طراحی طرح‌های Vector های بسیار پیچیده
استخراج CSS از منابع تحت وب
و …


مدت زمان و نحوه یادگیری این نرم افزار:


با فرض روزانه ۳ ساعت کار و تمرین کردن، برای یادگیری مقدماتی تا پیشرفته این نرم افزار (در صورتیکه با فتوشاپ هیچ آشنایی ندارید) حدود ۲ ماه زمان لازم است. برای یادگیری اصولی، سریع و بدون نیاز به کلاس، از این نرم افزار آموزشی استفاده کنید!


۲- کورل دراو Corel draw- سریع و قدرتمند


کورل دراو در زمینه طراحی پوستر، لوگو، کارت ویزیت، طراحی جعبه و اسم، نسبت به سایر نرم افزارهای موجود در لیست، جدیدتر است. در عین سادگی، امکانات بسیار زیادی دارد. از مزیت های کورل دراو، سرعت بالای نرم افزار و همچنین سرعت در تولید طرح است.


برخی از توانایی های این نرم افزار:


قابلیت پشتیبانی از تمامی Format های قبلی Corel به اضافه‌ی: Autocad ، Painter X ، MS Word 2007 ، Adobe CS3 ، Publisher 2007 ، Lasted PDF Format
قابلیت ذخیره‌ی Template و بازخوانی آن (Import and Export Template)
اضافه شدن ابزار Table به منظور کشیدن جدول.
امکان فیت شدن عکس مورد نظر، دقیقاُ به همان اندازه‌ای که جدول جا دارد. ( طول و عرض عکس به صورت اتوماتیک تغییر می‌کند)
قابلیت تغییر اندازه‌ی متن نوشته شده به صورت Real Time.
قابلیت تبدیل عکس به خط یا خطوطی که بتوان آن را در( Power Trace Corel ویرایش کرد)
قابلیت Object Manager که قابلیت‌های زیادی به گرافیست می دهد. از جمله امکان لایه بندی و همچنین توانایی انتخاب نمایش خطوط فرضی برای هر صفحه به صورت کاملاً مجزا.
توانایی کار با فایلهای برنامه Adobe illustrator
و…


مدت زمان و نحوه یادگیری این نرم افزار:


با فرض روزانه ۳ ساعت کار و تمرین کردن، برای یادگیری مقدماتی تا پیشرفته این نرم افزار حدود ۱ ماه زمان لازم است. برای یادگیری اصولی، سریع و بدون نیاز به کلاس، از این نرم افزار آموزشی استفاده کنید!


۳- فتوشاپ Photoshop- همه کاره ولی گسترده


ادوبی فتوشاپ را قطعا می شناسید. نرم افزاری همه کاره و برای تمامی کارهای گرافیکی. این نرم افزار بهترین نرم افزار برای طراحی لوگو و پوستر نیست ولی برای حرفه ای شدن نیاز است. تفاوت عمده ای میان نرم افزار فتوشاپ و کورل دراو موجود است. به طور معمول طراحان گرافیک هر دو نرم افزار را به صورت مکمل در کنار یکدیگر برای خلق و ویرایش تصاویر گرافیکی مورد استفاده قرار می دهند. نرم افزارهای گرافیکی به دو دسته نرم افزارهای پیکسلی یا بیت مپی و نرم افزارهای وکتوری تقسیم بندی می شوند؛ که نرم افزار Photoshop در رده نرم افزار های پیکسلی و نرم افزار CorelDraw در رده نرم افزارهای وکتوری قرار می گیرد. نرم افزار Photoshop مناسب برای افرادی است که قصد دارند تصاویر خود را ویرایش کنند و نرم افزار Corel Draw بیشتر مورد استفاده گرافیست ها و طراحان حرفه ای است.


برخی از توانایی های این نرم افزار:


کار کردن بر روی تصاویر با کیفیت
ویرایشگر حرفه ای عکس ها
به اشتراک گذاری عکس ها
قرار دادن افکت های متعدد
مرور حرفه ای عکس ها
تغییر رنگ عکس ها
و…


مدت زمان و نحوه یادگیری این نرم افزار:


با فرض روزانه ۳ ساعت کار و تمرین کردن، برای یادگیری مقدماتی تا پیشرفته این نرم افزار حدود ۳ ماه زمان لازم است. برای یادگیری اصولی، سریع و بدون نیاز به کلاس، از این نرم افزار آموزشی استفاده کنید!  اما اگر فقط برای استفاده های شخصی و در سطح مقدماتی که کار شما را راه بیندازد می خواهید یاد بگیرید، حدود ۱ ماه و نیم زمان نیاز دارید.

طراحی آرم امری تخصصی

 
طراحی آرم کاملا تخصصی است به این دلیل که در زمان کوتاهی شخصیت بصری شما می شود.


•    اثر یک طراحی آرم نامناسب تا مدت ها در اذهان باقی خواهد ماند.
•    طراحی آرم باید منعطف باشد تا بتوان در مهر، ست اداری، سربرگ و یا حتی بیلبورد قابل استفاده داشته باشد. همین نکته باعث می شود طراحی آرم شما کاملا تخصصی شود.
•    بهتر است ساده باشد و با فرهنگ موضوع همخوانی داشته باشد.
•    از نکات حائز اهمیت امکان به ثبت رساندن آرم و نشان تجاری شماست. اگر قوانین مربوط به طراحی آرم رعایت نشود یک مشکل در مراحل ثبت برند شما به وجود خواهد آمد.
•    قابلیت تک رنگ شدن را داشته باشد.
•    قابلیت تغییر ابعاد در سایزهای کوچک (یک سانتی متر) را دارا باشد.

ضرورت داشتن آرم 


1-    ایجاد حس اعتماد


قبل از اینکه مشتری وارد شرکت یا وب سایت شما شود یک تصویر کلی از سازمان شما در ذهن خود دارد که بخشی از آن ناشی از آرم شرکت است. اگر آرم به صورت تخصصی طراحی شده باشد، باعث می‌شود که مشتری نسبت به شما احساس حرفه ای بودن داشته باشد و با اعتماد کامل برای همکاری پیش قدم شود.

2-    جذب مشتریان جدید


یک آرم تاثیرگذار و ماندگار در ذهن می‌تواند برای مشتریان منبع الهام باشد و آن‌ها را به همکاری با شما ترغیب کند یا شما را در ذهن خود نگاه دارند تا در هنگام نیاز به شما رجوع کنند.

3-    شاخص تر از رقبا


یکی از راه‌های مهم ایجاد تمایز با رقبا، انتخاب آرمی متفاوت  از رقبا است. اگر برند شما به اندازه کافی متمایز از نام دیگر رقبا نباشد، با مسائلی از قبیل دیده نشدن در میان رقبا و مشکل در نفوذ به ذهن مشتریان و سردرگمی مشتریان مواجه خواهید شد. بنابراین، بهتر است طرحی که انتخاب می‌کنید از سایر برندها متمایز باشد.

4-    حفظ مشتریان وفادار


اجازه ندهید که رقبا با شیوه های مختلف مشتریان خوبتان را از شما بگیرند. اگر برند و  آرم شما داری اعتبار باشد، مشتریان شما تمایل کمتری به تغییر شرکت خود خواهند داشت.

قیمت طراحی آرم


شرکت آی ام تی با داشتن کادری مجرب و زبده در زمینه طراحی آرم فعالیت می کند و همواره تلاش می کند با ارائه بهترین طراحی مطابق کسب و کار شما در رونق حرفه شما سهیم باشد.


هزینه طراحی آرم در دو مرحله دریافت می گردد: 50% قبل از شروع طراحی، 50% بعد از ارائه ویرایش اتودهای اولیه و نهایی شدن لوگو.
 

تاریخ انتشار : 1398/5/13

تعداد بازدید : 78 اشتراک گذاری در :