تفاوت پراکسی و VPN در چیست؟

تفاوت پراکسی و VPN در چیست؟

سانسور اینترنت در ایران موجب شده است بسیاری از اشخاصی که قصد عبور از فیلترینگ و سانسور اینترنت را دارند به VPNها و پراکسی‌ها روی آورند. در این میان هستند فعالین سیاسی و مدنی که از این ابزارها برای ناشناس ماندن در محیط سایبری استفاده می‌کنند. با این حال اکثر این افراد تفاوت پراکسی و VPN را نمی‌دانند و همین عدم شناخت از آن‌ها ممکن است از نظر امنیتی فعالین را دچار مشکل سازد. پس پیش از استفاده از آن‌ها، بهتر است شناختی از آن‌ها حاصل شود.

هر دو این تکنولوژی‌ها IPها را مخفی می‌سازند و توانایی عبور از فیلترینگ‌ها را دارا هستند؛ با این حال هر یک از آن‌ها با روش‌ها خاص خود این کار را انجام می‌دهند که در این میان تفاوت‌ها چشمگیری وجود دارد که آگاهی از آن‌ها به کاربران این امکان را می‌دهد که بهتر انتخاب کنند.

پروکسی‌ سرور‌ها چیستند ؟

وقتی از پراکسی‌ سرورها استفاده می‌شود، ارتباطی بین کامپیوترِ کاربر و اینترنت برقرار می‌شود که پراکسی‌ در این میان به عنوان یک پل عمل می‌کند و این دو را به هم متصل می‌کند. تمام داده‌هایی که به کامپیوتر کاربران وارد یا خارج می‌شود، به همان صورت و بدون تغییری به پراکسی‌ سرور وارد یا از آن‌ خارج می‌شود؛ در حالی که VPN داده‌های ارسالی و دریافتی بین سرور خود و کاربر را رمزگذاری می‌کند. همین امر مهم‌ترین تفاوت بین VPN و پراکسی‌ است. چرا که اطلاعات دریافتی و ارسالی به راحتی برای تامین کننده اینترنت(ISP)، دولت‌ها و اسنیفر‌ها قابل دسترسی است. همین باعث می‌شود که پراکسی‌ سرورها برای کارهای جدی‌ و حساسی که نیاز به ناشناس ماندن دارد، مناسب نباشد.

علاوه بر این، پروکسی‌ها برنامه-محور هستند؛ به این مفهوم که ارتباط کل کامپیوتر را تحت پوشش خود قرار نمی‌دهند. به طور مثال، شما پراکسی‌ را در مرورگر اینترنتی خود تنظیم می‌کنید، در نتیجه تنها اطلاعاتی که از طریق مرورگر شما ارسال یا دریافت می‌شود از طریق پراکسی‌ عبور می‌کند نه ابزارها و برنامه‌های جانبی دیگری که در کامپیوتر خود دارید. البته باید در نظر گرفت اکثر برنامه‌ها و ابزارهای کامپیوتری، امروزه بخشی برای تنظیم پراکسی‌ در خود دارند ولیکن هر یک از آن‌ها جداگانه نیازمند تنظیم هستند که این، کار را برای کسانی که می‌خواهند چندین ابزار را همزمان تحت پوشش پراکسی‌ قرار دهند کمی سخت می‌کند.

HTTP پراکسی‌، HTTPS پراکسی و Socks از شناخته‌شده‌ترین پروکسی سرورها هستند. HTTP پروکسی، قدیمی‌ترین نسخه پراکسی‌ سرور است که صرفا برای انتقال داده‌های وب در نظر گرفته شده است و به همین علت مناسب وبگردی است. زمان استفاده از HTTP پراکسی‌ها باید در نظر داشت که یکی از بزرگترین ضعف‌های این پراکسی‌ها زمانی رخ می‌دهد که وبسایتی از جاوا اسکریپت یا فلش استفاده کرده باشد؛ در این زمان است که IP واقعی افراد به معرض نمایش در می‌آید. با این حال از آنجایی که این پروکسی سرورها اکثرا رایگان هستند و از سرعت بالایی برخوردارند، برای عبور از فیلترینگ و وبگردی آزاد، راه حل بسیار مناسبی هستند. HTTPS پراکسی هم نسخه امن HTTP پراکسی است، این نوع پراکسی‌ها معمولا گرانتر هستند و به آسانی پیدا کردن HTTP پراکسی ها در وب نیستند.

در حالی که HTTP پروکسی تنها می‌توانند به انتقال داده‌های وب سرورها بپردازد، Socks توان انتقال هر نوع ترافیک دیگری از جمله داده‌ها FTP سرورها و تورنت را دارد. همین امر باعث شده است که Socks در مقابل HTTP‌ پروکسی‌ها از سرعت کمتری برخوردار باشد.

اگر امنیت از دغدغه‌‌های شماست، پراکسی راه مطمئنی برای ناشناس ماندن در اینترنت نیست و به اندازه کافی توان محافظت از شما را دارا نیست؛ در غیر اینصورت، برای عبور از سد فیلترینگ، با توجه به سرعتی که دارد، بسیار مناسبتر از گزینه‌های دیگر است.

سرویس VPN‌ چیست ؟

این تکنولوژی در ظاهر بسیار شبیه به پروکسی سرورها عمل می‌کند ولی تفاوت مهمی در آن‌ها نهفته است. مهم‌ترین آن اینکه VPN به رمزنگاری اطلاعات می‌پردازد. به صورتی که با ایجاد تونلی رمزنگاری شده بین کامپیوتر کاربر و سرورِ VPN، داده‌ها را از درون آن به سرور و از آنجا به فضای اینترنت انتقال می‌دهد؛ به همین علت، دولت‌ها و ISPها تنها قادرند مشاهده کنند که افراد به VPN سرورها متصلند و تمام اطلاعات حداقل با یک الگوریتم ۱۲۸ بیتی رمزنگاری می‌شود که از چشم مانیتورکننده‌های دولتی و هکرها مخفی می‌کند.

با این حال باید توجه داشت که صاحبان سرور‌های VPN توانایی دسترسی به اطلاعات شما را دارند و به همین سبب باید در انتخاب سرویس VPN بسیار دقت کرد و شرکت‌هایی را انتخاب کرد که قابل اعتماد هستند و اطلاعات مشتریان خود را نگهداری نمی‌کنند.

علاوه بر این، VPN‌ها برخلاف پروکسی‌ها که برنامه-محور بودند و تنها ابزارهای خاصی را پوشش می‌دادند، کل ترافیک اینترنت کامپیوتر را انتقال می‌دهند. انتقال اطلاعات از طریق پروتکل‌های مختلفی صورت می‌گیرد که معروفترین آن‌ها L2TP، PPTP و OpenVPN است که در میان این‌ها PPTP از امنیت قابل‌ توجه‌ای برخوردار نیست و به نسبت دو پروتکل دیگر به روز نیست؛ از همین رو به خوبی نمی‌تواند از شما در مقابل مجرمان اینترنتی و کنترل‌کننده‌ها محافظت کند.

با توجه به همه مزیت‌هایی که VPNها دارند، ایراداتی هم برای آن متصور است. اولین مورد، سرعت پایین آن در قیاس با پروکسی سرور است. چرا که فرآیند رمزگذاری و انتقال کل ترافیک اینترنت کامپیوتر یا موبایل، سرعت انتقال داده را کاهش می‌دهد. مشکل دیگر همچنین نبود VPN رایگان مطمئن است. برخلاف پروکسی سرور‌های عمومی که به صورت رایگان در اینترنت یافت می‌شوند، VPN رایگان مطمئن بسیار کم است. در نتیجه پرداخت هزینه برای VPN یکی از مواردی است که انگیزه استفاده از آن را کاهش می‌دهد.

در نهایت بر اساس تفاوت پراکسی و VPN اینطور می‌توان نتیجه گرفت که استفاده و پیدا کردن پروکسی سرورها بسیار آسان‌تر از VPN است و این امر در کنار سرعت بالاتر پروکسی‌ها، می‌تواند برای افرادی که دغدغه امنیتی چندانی در فضای اینترنت ندارند بسیار مناسب باشد، ولی رمزنگاری VPN می‌تواند این دغدغه کاربران را به راحتی برطرف سازد، ولیکن از سرعت پایینتری برخوردار است که نیازمند شکیبایی بیشتری است.

تاریخ انتشار : 1398/3/4

تعداد بازدید : 49 اشتراک گذاری در :